od Dubu Trojáku

Odchov štěňat od 14.dne věku

Stručně nastíníme situaci: úspěšně jsme zvládli březost, porod a první dva týdny života našich štěňat. Naše starosti a péče byly dosud zaměřeny hlavně na fenu. Pokud ta je zdravotně v pořádku, má dostatek mléka, štěňat není více než 10 nebo není nějaké výrazně slabší (v těchto případech je třeba dokrmování) a má v pořádku mateřské instinkty, štěňata vyžadují naši péči jen minimálně. Jde spíše o kontrolu hmotnosti, zhojení pupíku, přikládání slabších štěňat k mléčnějším strukům. Na konci druhého týdne jsme štěňata odčervili. Teď už mají otevřené oči, začínají reagovat na zvuky (došlo i k otevření zvukovodů) a začíná jim fungovat termoregulace. Zkouší se nejistě stavět na nohy.

Toto období (mezi druhým a čtvrtým týdnem věku štěněte) je obdobím přechodovým v téměř každé oblasti. Štěňata doslova ožívají. Tak, jak jim začínají fungovat smysly, jsou jejich reakce stále živější. Když přijde fena, rázem jsou všechna vzhůru a batolí se každý den rychleji k ní a snaží se sát, i když fena stojí či sedí. K vyprazdňování už není plně nutná stimulace fenou. Právě po probuzení štěňata spontánně vyměšují, ne vždy fena stihne hned „uklidit“. To klade vyšší nároky na udržování sucha a čistoty v porodní bedně. I když už štěňata na vyhřívací podložce nelehají a postačuje jim pokojová teplota, necháváme podložku zapnutou, protože bednu vysušuje. Během třetího týdne věku se začínají prořezávat zoubky ostré jak jehličky. Pro fenku se kojení může stát bolestivým, je třeba vemínko masírovat (zkontrolujeme i příp. zatvrdání, pokud se objeví, je nutno k tomuto struku přikládat popř. i vydojit, abychom předešli zánětu) a ošetřovat škrábance od zoubků a drápků např. mastí Calcium panthotenicum. Někdy musíme fenku ke kojení i povzbudit. Krmnou dávku feně neměníme, množství potravy si zatím určuje sama. Třetí týden života štěňat je nejnáročnější na kojení. Později už můžeme dávky začít snižovat až k normální dávce na konci šestého týdne. Pokud jsme krmili „zátěžové“ granule, můžeme nyní fence dávat i granule štěněčí (ale ne „large bread“, tam je nižší procento tuku než kojící fena potřebuje, obvykle ale i nejmenším štěňatům krmíme variantu „puppy“ a na „puppy large bread“ přecházíme později, např. u Happy Dogs až mezi 6. a 7. měsícem), namočené a předkládat jí je přímo v porodní bedně. Ke konci třetího týdne jsou už štěňata většinou ochotna ochutnat. Vlastní přikrmování štěňat začíná (částečně i podle druhu granulí) kolem 24. dne. Granulky spaříme horkou vodou - tím dosáhneme jejich rozmočení na kaši. Tu předkládáme na mělkých miskách. Potravu, kterou štěňata hned nezkonzumují, nikdy neskladujeme, abychom předešli trávícím problémům. Některé fenky ve chvíli, kdy štěňata začnou přijímat i nemléčnou potravu, po nich přestanou  likvidovat stolici. Na konci čtvrtého týdne štěňata i fenu opět odčervíme.

V tomto přechodném období se štěňatům věnujeme ve chvílích, kdy jsou bdělá, zvykáme je na náš hlas, na dotek a manipulaci s nimi (např. vážení nebo otření vlhkou utěrkou po krmení), mohou za námi už na zavolání přiběhnout. Po ukončeném třetím týdnu už nás také mohou navštívit budoucí majitelé, štěňata si prohlédnout a popř. i vybrat. Ještě ale není mnoho poznat, snad síla kostry, rozdílné tvarování hlavy (šířka, stop), delší či kratší rámec. Můžeme pozorovat zárodky temperamentu, je však brzo na nějaké závěry. Stále ale dbáme na důkladnou hygienu, alespoň mytí rukou. Ke štěňatům nepouštíme osoby nastydlé. Dbáme na to, aby fena a štěňata měla i nadále dostatek klidu na kojení a spánek. Pokud je v místě odchovu štěňat zhoršená nákazová situace, např. u parvovirosy, je možné po konzultaci s veterinářem provést ve čtyřech týdnech pasivní imunizaci.

Po ukončeném čtvrtém týdnu začíná úžasné, pro chovatele náročné a pro štěňata životně důležité, období socializace.

autor článku: Ing. Renata Hasilová

webdesign: Jana Marvánová  &  Michal Pecho