od Dubu Trojáku

Odchov štěňat od ukončeného 4. týdne věku
a péče o fenu v tomto období

Péče o fenu:

Od čtvrtého týdne po porodu začínáme fenu odstavovat. Není nutná její celodenní přítomnost u štěňat, postupně snižujeme počet kojení tak, abychom ho ukončili mezi 6. a 7. týdnem. Záleží i na kondici feny. Snižujeme krmnou dávku, na konci 6. týdne by krmná dávka měla být na úrovni krmné dávky pro feny v běžné zátěži. V prvních dnech, kdy fenu ke štěňatům už vůbec nepouštíme, může být nutné vynechat krmení úplně, popř. omezíme i přístup k vodě, abychom zamezili tvorbě mléka (omezení pití samozřejmě neprovádíme v případě letních veder). Máme-li hodně mléčnou fenu, pomůže někdy i zatažení mléčné žlázy obinadlem. Vemínko pravidelně kontrolujeme, aby nedošlo k zánětu, ale nevydojujeme. Tato stimulace by tvorbu mléka povzbuzovala. Pokud je s odstavením problém, obrátíme se na veterinárního lékaře, který může pomoci medikamentózně.

Nyní fena potřebuje dostatek pohybu, aby se opět dostala do žádoucí kondice, došlo ke zpevnění povoleného svalstva a zatažení vemínka. Tomu můžeme napomoci i přikládáním octových obkladů na mléčnou žlázu. Většina fenek reaguje na odstav silným línáním. Je možné přidat v tomto období některý z doplňků určených pro zlepšení srsti, většinou tyto doplňky příznivě ovlivňují i celkovou kondici zvířete a jeho imunitní systém. Mně se velmi osvědčil přípravek Biopolym české výroby. Jedná se o roztok obsahující mořské řasy. Vhodných přípravků je na trhu velké množství.

Samozřejmě fenku v 6-ti týdnech odčervíme zároveň se štěňaty. Dle našich zkušeností fenky během březosti a kojení trošku „odcházejí“ s poslušností, je dobré se nyní feně intenzivně věnovat, aby se dostala do normálu i po této stránce.

Péče o štěňata:

Krmení:

Štěňata krmíme 4x – 5x denně granulemi pro štěňata, na které jsou už zvyklá. Podle značky krmiva, kterou krmíme, používáme buď verzi PUPPY a nebo už PUPPY LARGE BREED (u některých krmiv se přechází na Large Breed až třeba ve 4.měsíci ). Postupně zkracujeme dobu namáčení granulí a teplotu vody, aby se granule úplně nerozmočily a štěňata se naučila přijímat pevnou (nejen kašovitou) potravu. V 5. a 6. týdnu pouštíme ke štěňatům ještě i fenku na kojení. Celodenní přístup k vodě je samozřejmostí.

S budoucími majiteli štěňat o krmení důkladně pohovoříme a domluvíme se, čím budou krmit. Pokud budou krmit granulemi, na které je štěně zvyklé, můžeme jim pytel krmení zajistit. Pokud se rozhodnou krmení změnit, je nutné, aby při odběru štěně dostalo dostatečné množství „svých“ granulí, aby bylo možno tyto míchat s novými granulemi v měnícím se poměru a štěně postupně převést na novou potravu. Nového majitele důkladně poučíme o tom, jak změnu granulí provést. Já osobně doporučuji v době, kdy štěně přechází k novému majiteli,  krmení neměnit. Případnou změnu ponechat třeba měsíc po odběru, aby změn nebylo na štěně příliš na jednou.

Veterinární péče:

V tomto období je třeba štěňata i nadále pravidelně odčervovat (v 6., 8. popř. i 10. týdnu věku). Tetování je zákonem povoleno po ukončeném 6.týdnu věku. Záznam o tetování si necháme potvrdit veterinárním lékařem a doručíme na PK, kde nám jsou obratem vydány PP. Zároveň v 6.týdnu probíhá první vakcinace. Zde se setkáváme s různými názory – někdo tetuje a očkuje zároveň. Někdy je doporučováno ponechat mezi tetováním a očkováním alespoň 2 –3 dny pauzu, aby zátěž na organismus štěněte nebyla jednorázově příliš vysoká. Liší se rovněž názory na to, jakou vakcínou a proti čemu očkovat. Já osobně v tomto věku očkuji proti parvoviroze a psince, další očkování doporučuji přidat postupně. Existují ale i polyvalentní vakcíny, kdy už v tomto věku očkujeme proti 5-ti i 6-ti nemocem. Velmi důležitá je tady komunikace s naším veterinárním lékařem, důvěra k němu. Každý lékař má své osvědčené očkovací látky i postupy potvrzující různé teorie. V každém případě musí být v očkovacím průkazu vakcinace zaznamenána a zároveň určeno datum vakcinace další. To je závazné pro nového majitele. Pokud štěně neprodáme hned ve věku 8 týdnů, pokračujeme ve veterinární péči dle vakcinačního i odčervovacího schématu.

Výchova:

V tomto věku výchova začíná. Štěňatům se v době jejich bdění intenzivně věnujeme. Potřebují se setkat s nejrůznějšími vjemy, aby sbírala zkušenosti. Kontakt s lidmi, kontakt s dalšími psy (pouze těmi, o kterých víme, že jsou kompletně naočkovaní!), popř. dalšími zvířaty. Různý povrch podlahy (Pozor, podlaha, po níž se štěňata pohybují, by nikdy neměla klouzat! Je to jeden z faktorů rozvoje dysplazie.). Různé hračky (bezpečné!), předměty, možnost (v teplém počasí) namočit si tlapky, hrabat v trávníku, honit míček, přetahovat se se sourozenci (při přetahování s dětmi pozor na zoubky!). Dáváme pozor, aby štěňata nezískala nějakou silně negativní zkušenost (např. aby na sebe nestrhla ubrus ze stolu apod, něco, co by štěně vyděsilo tak, že si to ponese dál do života), není ale nutné kolem štěňat „chodit po špičkách“. Běžný hluk, auto, vysavač..s tím vším se štěně setká a je dobře, když už si v tomto raném věku zapamatuje, že není, čeho se bát. Při podávání krmení můžeme začít s nácvikem přivolání. Já osobně do 8.týdne věku neříkám štěňatům jménem (je možné, že budoucí majitel má vybrané jméno jiné, než je v PP), ale pokud není štěně v 8-mi týdnech prodané, potom už jméno používám a je třeba, aby ho majitel respektoval. Také je dobré už nyní štěňata zvykat na povel „Fuj!“ a „Nesmíš!“ pro zamezení nežádoucí činnosti. Ani takto malá štěňata nenecháváme po sobě skákat či okusovat prsty. Pokud v 8-mi týdnech nemáme všechna štěňata prodaná, přichází čas i pro individuální péči: zvykání na obojek, vodítko, povel sedni, ke mně……Není potřeba dlouho, ale pravidelně. Začínáme i s krátkými procházkami např. do obchodu, aby si štěně zvykalo na provoz, ale dokud nemá kompletní vakcinaci, nenavštěvujeme místa, kde je větší koncentrace psů, místa, kam chodí lidé psy venčit apod. Samozřejmostí je i nácvik hygieny. Využíváme každé vhodné příležitosti, abychom přiměli štěně vyvenčit na místě k tomu určeném (hlavně v čase po probuzení a krmení je značná šance, že se nám to podaří) a nešetříme pochvalou. Můžeme přidávat i slovní povel. Pes venčení na povel snadno pochopí, což velmi usnadní další soužití, pohyb ve městě, venčení za deště atd.

Odběr:

Dle zákona nesmí být štěně prodáno dříve než po ukončeném 7. týdnu věku (tzn. od 49. dne). Pokud jsme 42. den tetovali, 45. den vakcinovali, potom by odběr měl být nejdříve od 52. – 55. dne. Je dobré ponechat štěně ve známém prostředí alespoň 7 – 10 dní po vakcinaci, aby měl imunitní systém čas na vakcinaci reagovat.

K odběru připravíme: PP, mezinárodní očkovací průkaz se zaznamenanou vakcinací a odčervením, informace o další péči, krmení dle domluvy, kupní smlouvu ve dvojím vyhotovení, popř. nějakou hračku, obojek, na který je štěně zvyklé (u štěňat starších) apod. Kupní smlouva mívá různou podobu. Já osobně si nechávám podepsat, že nový majitel štěně prohlédl (řitní otvor je čistý a suchý - bez stop výkalů, uši jsou čisté, bez zápachu a výtoku, nos i oči bez výtoku, tetovací číslo čitelné). Vše toto novému majiteli ukáži. Ukáži rovněž postavení špičáků. U pejsku nahmatám obě varlátka a nechám nového majitele potvrdit, že tato jsou oboustranně sestouplá.

Všechny potřebné informace o krmení, veterinární péči, výchově atd. by měl nový majitel obdržet písemně. Nespoléhejme na to, že si je zapamatuje ve chvíli, kdy má oči jen pro štěně.

autor článku: Ing. Renata Hasilová

webdesign: Jana Marvánová  &  Michal Pecho