od Dubu Trojáku

Aport – hra, zábava nebo práce?

Nejdříve snad vymezení pojmů, tak jak je chápu pro potřeby tohoto článku:

A teď konkrétně k aportu.

Retrívr je přinašeč, což ovšem neznamená, že aportuje automaticky a bez našeho působení. Štěňata mají vlohu pro aport (různě silně se projevující a v různém věku). Tato vloha se projevuje přenášením různých předmětu. Nikoli tedy jejich přinášením k nám. Naopak někdy může převažovat kořistnický pud, který štěněti velí utíkat s předmětem (=kořistí) co nejdál od nás a schovat se s ním či o něj bojovat. A tady už musí nastoupit lidský faktor. Tak, jak štěně roste, měl by růst a rozvíjet se i vzájemný vztah PES – PÁN. Štěně postupně zvládá přivolání, reaguje na jméno, na pánovu radost. Potom, ve chvíli, kdy nese předmět, můžeme a máme využít vzájemného vztahu a volat psa k nám. Když přijde, je položen základ aportu. Nešetříme pochvalou. Psa si nasměrujeme před sebe, upravíme do polohy „sedni“ (držíme mordu, aby předmět nepustil), a pak si aportek odebereme. Štěně, naladěné na hru, bude s největší pravděpodobností napjatě očekávat co dál a vyzývat k pokračování hry. Takže ho přidržíme a aportek odhodíme. S mohutným jásáním a povzbuzováním štěně vypustíme a vše se opakuje. Pokud (v návalu radosti ze hry) štěně přejde do fáze kdy chce, abychom ho s aportem honili, je na nás jasně mu signalizovat, že takto to nepůjde. Třeba se otočíme a jdeme pryč. Pravidla určujeme my. Naprostá většina štěňat velmi brzo pochopí, že když chce, abyste mu aport hodili, musí s ním za vámi doběhnout. V této fázi už nabízíme štěněti různé druhy aportů, z různých materiálů a o různé hmotnosti. Stále se ale pohybujeme ve fázi hry. Netrestáme za nepřinesení a nenutíme druh aportu, který štěně odmítá do mordy. Spíše na nějaký čas tento druh aportu nepoužíváme, aby nevznikla negativní reakce štěněte a nebo postoj „toto nosit nemusím“. Nikdy nenecháváme štěněti k volnému hraní aporty, které později bude nosit „při práci“.

A jak dál?

Další postup záleží na tom, jaké cíle s pejskem máme, kam až chceme (či potřebujeme) ve výcviku dojít. Je několik možností.

Tolik tedy k různým způsobům nácviku aportu se psem. Volba způsobu záleží na konkrétní situaci a potřebě. Vždy je nutné už předem si ujasnit, co vlastně je naším cílem, jak budeme cvičit, jaké povely užívat tak, aby pravidla byla jasná dříve, než začneme pracovat se psem. Tak budeme pro psa „čitelní“ a on se rychle zorientuje v tom, co po něm chceme. Způsob odměny za práci volíme dle typu psa. Některému psovi stačí pánova radost a mohutné chválení, některý ocení pamlsky (ty by ale neměly být podávány úplně pokaždé, protože není ojedinělý případ, kdy pes pracuje jen v případě, že pamlsky cítí), některý hru s oblíbenou hračkou. Každou metodiku si částečně upravujeme, protože každý pes je jedinečný a jedinečný je i náš vzájemný vztah. A tento vztah je základem pro každý úspěšný výcvik.

autor článku: Ing. Renata Hasilová

webdesign: Jana Marvánová  &  Michal Pecho