od Dubu Trojáku

Odchov štěňat je pro nás rodinná událost. Jak je patrné z našich stránek, tak nejsme žádný velkochov. Důležité pro nás je vybrat zdravého, exteriérově, povahově i pracovně kvalitního krycího psa, aby byl předpoklad kvalitního chovu.

Štěňátka se narodí v teple domova - bytu, kde jim věnujeme veškerou péči. Jsou pod neustálým dohledem. U labradorů jsem první týden po porodu spával vedle porodního boxu, aby nedošlo náhodou k jejich zalehnutí od feny. Při porodu fena není nikdy sama a aktivně asistujeme při oddělení placenty od pupeční šňůry, aby nedošlo k zbytečnému vzniku kýly u štěňátka.

S veterinářem jsme domluveni, aby byl na telefonu, pokud bychom potřebovali nějakou pomoc.

Odchov štěňat

První tři týdny jsou štěňátka v porodním boxu, kde k nim má fena přístup 24h denně. V prvních dnech fena tráví většinu času se štěňátky a musíme ji nutit, aby se šla sama vůbec vyvenčit. Po týdnu již začne chodit si odpočinout na gauč za pánečkem a postupně začíná spávat mimo porodní box. V této době se stará o štěňátka sama a my jen dbáme na to, aby byl porodní box čistý a hlavně pečujeme o fenu, aby měla vše, co potřebuje. Přibližně po 14ti dnech se štěňátkům začínají otevírat oči a uši a nastává údobí prvních nemotorných krůčků. Jakmile začínají nabývat jistoty v pohybu, tak jim zvětšíme výběh a připravíme jim i místo, na které je učíme chodit vykonat jejich potřebu. V té době již fena po štěňatech výkaly téměř neuklízí, tak začínáme kmitat my ...

Okolo dvacátého dne začínáme s přikrmováním a postupně je převádíme na granulovanou stravu, aby před odběrem již byla zvyklá pouze na ni.

Po měsíci nastává okamžik velkého stěhování. Odjíždíme s nimi na chalupu, kde mají k dispozici kromě svého zázemí v domě i venkovní prostory (zázemí pod pergolou a velkou zahradu).

Tady už je zvykáme nejen na běžný ruch, co měla v bytě (bouchání s nádobím, domovní zvonek, vysávání, televize, telefon … a také příchod vnoučat, která se od nich nemohou odtrhnout), ale již na venkovní ruch aut, příchod cizích lidí a psů kamarádů, o kterých víme že jsou stoprocentně zdraví a přátelští. Tím se formuje jejich povaha a získávají předpoklady, aby v budoucnu neměla problém se společností jiných psů a cizích lidí a stali se z nich kontaktní a přítulní jedinci. Jsme si vědomi toho, že co nedá štěňatům v rané socializaci matka a chovatel, už nikdo nikdy nedožene. Proto se také držíme zásady jednoho vrhu v daném údobí, abychom měli na štěňata dostatek kvalitního času.

Od třetího týdne je velice vhodné, aby je již začali navštěvovat jejich budoucí majitelé. Je-li třeba, tak jim ukážeme, jak se štěňátky zacházet a bavíme se o tom, jak zajistit jejich zdárný vývoj v nové domácnosti.

Prodejem štěňátek náš zájem o ně nekončí. Proto chceme předem poznat člověka (rodinu), kde štěňátka budou vyrůstat. Jsme připraveni i v budoucnu poradit a pomoci s výchovou. Jsme vděční za zprávy a fotky od budoucích majitelů. Upřednostňujeme lidi, kteří se nám ozvou před narozením štěňat a ty také informujeme o krytí, březosti, porodu a vývoji štěňátek.

Ke štěňátku dostanete:

Očekáváme:

Nejsme množitelé, kteří mají ročně několik vrhů, a prodejem štěňátka to pro ně skončilo. Jestli hledáte co nejlacinější štěňátko, u nás nehledejte. Cena štěněte je jen zlomek toho, co stojí životní náklady na psa, pokud z něho chcete mít zdravého a šťastného jedince. Není nám jedno, v jakých rukou štěňátka skončí, upřednostníme zájemce, kteří mají se štěňátkem pracovní, výstavní plány, ale není to podmínkou.

Jestli se rozhodnete pro štěňátko MOK a to ne z naší chovatelské stanice, PROSÍM NEPODPORUJTE CHOV MNOŽITELŮ – štěňátka bez PP. Chovatelů je dost, téměř celoročně jsou v ČR a SR vrhy. Vždy se dá najít cesta. I když plánujete „jen“ společníka do rodiny, vyplatí se investovat do štěňátka s PP – máte vyšší záruku zdraví, povahy, exteriéru… a máte záruku, že ze štěňátka vyroste vizsla a né vizslosetr, vizslovymar a jiné ...

webdesign: Jana Marvánová  &  Michal Pecho